Як не зіпсувати кредитну історію
Гарна кредитна історія допомагає українцям оформляти позики швидше й на кращих умовах. Тому, важливо знати як зберегти свій кредитний рейтинг ідеальним. Також, розповімо, як за допомогою кредиту онлайн на картку будь-який громадянин України може відновити свою репутацію перед фінансовими організаціями, якщо вона була зіпсована.
Що таке кредитна історія
Кредитна історія, простими словами - це інформація про всі кредити та поручительства, що були оформлені позичальником, а також, як він виконував свої зобов’язання. Вона схожа на "сарафанне радіо" між фінансовими організаціями, що діляться один з одним досвідом співпраці з тим чи іншим клієнтом.
Наприклад, в Українському бюро кредитних історій (УБКІ), створеному на базі ПриватБанку, кредитний рейтинг (скоринг) розраховується за шкалою від 0 до 700:
- 0 - 250 (дуже низький);
- 251 - 350 (низький);
- 351 - 450 (середній);
- 451 - 550 (високий);
- 551 - 700 (дуже високий).
Чим вищий показник, тим ймовірніше, що банк схвалить кредит позичальникові на кращих умовах.
Кредитна історія зберігається до 10 років, а зміни вносяться фінансовими організаціями, відповідно до законодавства, протягом 3-х днів з моменту останньої активності клієнта.
Фактори, що негативно впливають на кредитний рейтинг
- прострочення за кредитами (закритими або чинними) - чим більший термін прострочення, тим менший рейтинг. Затримка сплати на строк до 6 днів найчастіше не впливає на рейтинг, тому що її пояснюють терміном проведення банківських платежів. Але, прострочення дати платежу за позиками на строк 30-90+ днів зменшує рейтинг на 15-30%;
- частота звернень за кредитом - звернення за кредитами кілька разів на місяць, зазвичай насторожує фінансові організації, тому він може зменшити кредитний рейтинг клієнта на 5-10%;
- оформлення декількох кредитів одночасно - у такій ситуації кредитор може зробити висновок про можливі грошові труднощі позичальника, що може зменшити його скоринг на 10-15%;
- розмір заборгованості у відношенні до доходу - рейтинг позичальника може стати меншим на 20-30%, якщо сума його доходу падає, а заборгованість зростає.
Як можна перевірити кредитну історію?
Кредитна історія в Україні зберігається у 4-х кредитних бюро. Перевірити інформацію в них можна за оплату та безкоштовно.
За оплату
- УБКІ (https://www.ubki.ua/) містить >70 млн кредитних історій. Вартість перевірки 50 грн;
- МБКІ (https://credithistory.com.ua/) - містить >20 млн кредитних історій. Вартість перевірки 25 грн;
- ПВБКІ (https://www.pvbki.com/ukr/) - містить >50 млн кредитних історій. Вартість перевірки 50 грн;
- УКБ (https://creditua.com/) - містить >11 млн кредитних історій. Вартість перевірки варіюється від 4 до 40 грн, залежно від типу звіту.
Безкоштовно
Відповідно до статті 13 ЗУ "Про організацію формування та обігу кредитних історій", один раз на рік, кожен може перевірити свій кредитний рейтинг у будь-якому з бюро безкоштовно.
Також, сервіс Finance.ua розробив сервіс перевірки кредитного рейтингу (https://finance.ua/credits/score) у ПВБКІ. Щоб дізнатися свій кредитний скоринг безкоштовно, потрібно вказати:
- Адресу електронної пошти;
- ПІБ;
- Номер ідентифікаційного коду;
- Номер телефону, який був зазначений при оформленні кредитного договору.
За номером телефону буде відправлений код перевірки, який потрібно ввести на сайті.
Інформація щодо кредитного рейтингу буде відправлена на е-мейл.
Як поліпшити кредитний рейтинг?
Вже кілька років позичальникам пропонують незаконні схеми поліпшення рейтингу та видалення негативної інформації з досьє будь-якого бюро кредитних історій за оплату. Але це обман! Шахраї користуються наївністю людей, що потрапили у фінансові труднощі й після отримання оплати, зникають.
Поліпшити кредитний рейтинг можна тільки за рахунок позитивних оцінок з боку фінансових організацій. Для цього потрібно:
- вчасно сплачувати кредити, або за 2-3 дні до призначеної в кредитному договорі дати;
- оформляти кредит не частіше, ніж один раз на місяць;
- користуватися різними кредитними програмами - онлайн кредит, іпотека, кредитні картки та ін.;
- звертатися не тільки в банки, але й у МФО;
- купувати товари на виплат;
- мінімум, раз на рік, перевіряти кредитну історію на відсутність помилок.
Кредит онлайн у мікрофінансових організаціях - один з головних помічників у поліпшенні кредитного рейтингу. За рахунок лояльних умов, оформлення швидкої позики в МФО до 20`000 грн, можливе навіть з простроченнями в інших фінансових організаціях.