Шахрайство з кредитами: як убезпечити себе від аферистів?
Департамент державної служби боротьби з економічною злочинністю (далі - УДСБЕЗ) 0яє, що протягом 2020 року в Україні, кількість випадків шахрайств з кредитами та платіжними системами збільшилася на 50%. І закликають кожного бути уважним, залишаючи свої особисті й платіжні дані в інтернеті.
Credit365 розповість як взяти кредит на картку або банківську позику безпечно. А також пояснить, що робити якщо кредитний шахрай ввів вас в оману.
3 популярні схеми шахрайства у сфері кредитування
У 2020 році, за відгуками постраждалих на форумах, найбільш популярні 3 шахрайські схеми з оформлення кредитів.
1. Чорні кредитори
Одна з найпопулярніших схем шахрайства у сфері кредитування у 2020 році - оформлення позики від приватних осіб - аферистів. В УДСБЕЗ зареєстровано 1850 заяв. Жертвами стають:
- ФОП;
- пенсіонери;
- студенти;
- позичальники з низьким кредитним рейтингом;
- безробітні.
Як відбувається шахрайство?
- Позичальник, частіше після кількох невдалих спроб оформити кредит у банку або мікрофінансовій організації, знаходить в інтернеті приватну особу, яка обіцяє видати потрібну суму на прийнятних умовах.
- Жертва відправляє копії документів кредитору "для перевірки кредитної історії", і після "схвалення", підписує договір та отримує гроші.
- Позичальник платить кілька місяців кредит приватному кредитору, і навіть отримує розписки про своєчасні оплати, але через деякий час позикодавець зникає.
- Дзвінки та смс від позичальника не залишаються без відповіді, а платежі, навіть якщо вони зроблені вчасно, повертаються позичальникові.
- Таким чином, створюється ситуація за якої позичальник, нібито перестає виконувати умови кредитного договору і до суми позики починають додаватися штрафи й пеня. Нагнітає ситуацію й той факт, що потерпілий не може отримати ніякої інформації щодо суми свого боргу.
- Через кілька місяців жертві шахрая надходить лист-повідомлення з суду з заочним рішенням повернути позику з урахуванням штрафів, відсотків та судових витрат. І навіть з урахуванням розписок про зроблені платежі, сума кредиту залишається високою через штрафи та пеню.
- Чорний кредитор виходить на зв'язок з "вигідною пропозицією" - вимагає від позичальника сплатити суму кредиту й більшу частину відсотків у короткий термін, а він зі свого боку, відмовиться від претензій.
Вихід: юристи радять не приймати цю пропозицію, оскільки шахрай користується шоковим станом потерпілого. Правильним рішенням буде найняти адвоката, адже досвідченому фахівцеві не складно оскаржити заочне рішення суду, і відновити справедливість. А для позичальника це можливість зменшити суму кредиту й перевести сплату судових витрат на чорного кредитора.
Але в такій ситуації зволікати не можна, оскільки справа вже знаходиться на контролі виконавчої служби. Тому якщо у вас недостатньо грошей, щоб швидко найняти хорошого адвоката, оформлюйте кредит в Credit365 та отримайте 20`000 грн за 15 хвилин. Це відмінний варіант швидко знайти гроші на будь-які потреби, і ось чому:
- ми схвалюємо заявки щодо отримання кредиту студентам, пенсіонерам і людям без офіційно підтвердженого доходу;
- у нас лояльне ставлення до позичальників з низьким кредитним рейтингом;
- сервіс працює в рамках українського законодавства;
- з нашою оновленою кредитною програмою зручно не тільки отримувати кредити, але й віддавати їх;
- ми не ставимо зайвих запитань, і миттєво перераховуємо гроші на картку позичальникові.
2. Оформлення кредиту на іншу людину
Оформити кредит на іншу людину у 2020 році в офіційних кредитних організаціях і банках майже неможливо. Однак, якщо шахрай працює зі спільником - працівником компанії, або знає де можна отримати позику за чужим паспортом, йому потрібно тільки заволодіти даними або документами "жертви".
Зловмисник може отримати дані інших людей декількома способами:
- придбавши їх через інтернет;
- зламавши базу даних організації (наприклад, у відділі кадрів будь-якої компанії є електронний каталог співробітників, на який і націлена атака);
- ввівши потерпілого в оману (найпопулярніший спосіб: зателефонувати клієнтові, і представившись співробітником банку, попросити назвати свої дані в телефонному режимі або вислати на Email).
Заволодівши необхідною інформацією, шахрай може викрасти гроші з картки або оформити позику без відома самого позичальника. На практиці це відбувається так:
- Аферист телефонує за номером телефону "жертви" під виглядом співробітника компанії мобільного зв'язку та просить на кілька хвилин вимкнути телефон, під різними приводами.
- В цей час, шахрай приходить до відділення оператора мобільного зв'язку й каже, що втратив сім-карту. Фахівець, перевіривши, переконується що номер телефону не активний і видає нову сімку.
- Далі, шахрай телефонує в банк і говорить що телефон вкрали, а пароль до онлайн-банкінгу забув. Після стандартних питань, фахівець банку змінює пароль, і тепер аферист може створити власний доступ до електронного кабінету клієнта, щоб оформити кредит та/або вкрасти гроші.
Якщо шахраї оформили на ваше ім'я кредит, юристи радять якомога швидше звернутися в фінансову організацію за оригіналами кредитного договору, а після - в поліцію. Слідчі в таких справах звертають увагу на наступне:
- відсутність оригінального підпису позичальника;
- наявність фотографії в документах;
- порівняння голосу в телефонних перемовинах між кредитором і позичальником.
У Credit365 позичальник отримує кредит без візиту в офіс, просто завантажуючи скан-копії паспорта та ідентифікаційного коду. А, наші протоколи безпеки, валідації та верифікації реєстраційних даних дозволяють виявити шахраїв при оформленні позики з точністю до 98%
3. Оформлення кредиту, вводячи позичальника в оману
Нелегальні й напівлегальні кредитні організації вводять позичальників в оману, обговорюючи з "жертвою" одні умови кредитування, а вказуючи в договорі зовсім інші.
На практиці афера відбувається так:
- Позичальник знаходить кредитора, який пропонує кредит під менший відсоток, ніж інші організації.
- Жертву запрошують в офіс або пропонують зустрітися для підписання договору та отримання грошей.
- На зустрічі позикодавець намагається "приспати" пильність позичальника, розповідаючи про лояльні умови, і робить все щоб він підписав договір, не читаючи його і не ставлячи запитань.
- Суть шахрайства в тому, що положення договору містять приховані відсотки та штрафи, а терміни сплати кредиту відрізняються від заявлених кредитором, щоб позичальник точно порушив зобов'язання.
- Через кілька місяців після підписання кредитного договору, позикодавець телефонує "жертві" з вимогою сплатити кредит з урахуванням штрафів, мотивуючи це невиконанням умов кредитування.
Якщо ви зіткнулися з подібною аферою, юристи радять якнайшвидше звертатися за юридичною допомогою.
У Credit365 умови кредитування прозорі:
- Виберіть суму і термін кредиту на кредитному калькуляторі.
- Ознайомтеся з кредитним договором стільки часу, скільки потрібно. Уважно прочитайте і перевірте його положення та підпишіть, коли будете готові.
- Відразу після схвалення кредиту, разом з грошима на картку, отримайте копії договору на Email і в Особистому кабінеті, щоб при нагоді вивчити його знову.
У разі виникнення питань, наші фахівці дадуть відповідь на них будь-яким зручним для вас способом:
- за телефоном;
- через Email;
- в месенджерах і соцмережах.
Як не стати жертвою кредитного шахрая?
Щоб не стати жертвою шахраїв і оформлювати кредити безпечно, фахівці Credit365 радять дотримуватися таких правил:
- Втратили паспорт? Відразу повідомляйте в поліцію. Це виключить можливість оформити кредит на ваше ім'я.
- Оформлюйте кредит тільки переконавшись, що кредитна організація працює офіційно. Наприклад, на сторінці "Документи" сайту Credit365, кожен користувач може ознайомитися з ліцензією державного регулятора - Нацкомфінпослуг (зараз- НБУ).
- Щоб уникнути проблем з законом, не варто вдаватися до чорних схем отримання кредитів (домовлятися з менеджерами банків, оформляти кредит на друга чи партнера без його відома та інше).
- Не віддавайте оригінали своїх документів третім особам (наприклад, як заставу на прохідній).
- Регулярно перевіряйте свій кредитний рейтинг в Бюро Кредитних Історій (раз на рік цю інформацію можна отримати безкоштовно) і якщо знайдете там дані про незакриті кредити, які ви не оформлювали - звертайтеся до кредитора та в поліцію.
- Не варто виставляти скан-копії своїх документів у соцмережах, і тим більше відправляти їх незнайомцям електронною поштою.
- Уважно вивчайте кредитний договір, перш ніж його підписати.